Proponowany projekt ma być odpowiedzią na zdiagnozowane zmiany w obszarze logistyki i luk kadrowych, które z jednej strony zostały wymuszone sytuacją geopolityczną, z drugiej – zmianami klimatycznymi i technologicznymi. Kumulacja tych zjawisk w niezwykły sposób wymusiła szukanie nowych rozwiązań i elastyczne przygotowanie kadr do wymagań współczesnego rynku. Niezwykle istotna jest też konieczność zdiagnozowania kompetencji potrzebnych w przyszłości, aby już kształcić w obszarach, które nie zostały do tej pory zidentyfikowane. Wymaga to zaangażowania podmiotów reprezentujących różne środowiska – naukowców, przedsiębiorców, ośrodki szkoleniowe, izby gospodarcze, władze krajowe i lokalne.
Najważniejsze jest więc zapewnienie odpowiednich narzędzi, które będą wykorzystywane w procesie kształcenia na różnych poziomach, aby zapełnić luki edukacyjne i wyjść naprzeciw nowym wyzwaniom. Ośrodkiem kreującym i napędzającym zmiany w zakresie kształcenia nowych kompetencji ma być Branżowe Centrum Umiejętności w Dziedzinie Logistyki. Centrum będzie miało charakter ogólnopolski i będzie skupiało przedstawicieli uczelni wyższych, ośrodków kształcenia zawodowego, przedsiębiorców, władz lokalnych i krajowych, stowarzyszeń i izb gospodarczych, organizacji pozarządowych. Powstanie rozbudowana i dynamiczna sieć współpracy, do której na każdym etapie będą mogły dołączyć nowe podmioty.
Centrum skupi się na następujących aspektach działalności:
- diagnoza nowych trendów w obszarze zawodów przyszłości,
- diagnoza nowych kompetencji niezbędnych na rynku pracy,
- opracowanie nowych programów kształcenia w zakresie logistyki, opracowanie nowych programów szkoleń i kursów,
- przygotowanie niezbędnych narzędzi wspierających proces kształcenia, w tym interaktywnych (materiały szkoleniowe, prezentacje, e-learning, symulacje VR),
- prowadzenie szkoleń i kursów dla osób młodych, dorosłych i nauczycieli kształcenia zawodowego,
- prowadzenie zadań dodatkowych, jak doradztwo walidacyjne dla osób dorosłych czy organizacja turnieju logistycznego,
- nawiązywanie i rozwój współpracy pomiędzy szkołami, uczelniami i przedsiębiorcami.
Powołanie Branżowego Centrum Umiejętności w Dziedzinie Logistyki ma na celu zintegrowanie potrzeb przedsiębiorców z ofertą edukacyjną. Integracja ta pozwoli na kształcenie takich kompetencji kadr, które są niezbędne nie tylko w obecnej sytuacji gospodarczej, ale także przewidując zapotrzebowanie w perspektywie wieloletniej. Co więcej, Centrum będzie integrowało w różne aspekty krajowych i regionalnych inteligentnych specjalizacji wyrażonych w poszczególnych województwach. Zakres tych specjalizacji w dużej mierze się pokrywa i obejmuje takie obszary jak „Zielony Ład” czy „Przemysł 4.0”, przemysł automotive czy maszyny i urządzenia. W tych obszarach niezbędne są kompetencje logistyczne z uwzględnieniem technologii cyfrowych, komunikacyjnych czy ekologicznych. Dodatkowo działanie Centrum wpisuje się w ekosystemy przemysłowe określone w komunikacie Komisji w sprawie aktualizacji nowej strategii przemysłowej. Każdy z tych ekosystemów nie działałby prawidłowo bez sprawnej logistyki, zapewniającej dostawy surowców, półproduktów, produktów, dystrybucji dóbr, bezpieczeństwo, organizację transportu towarów i pasażerów. Dlatego można stwierdzić, iż obszar działań Branżowego Centrum wpisze się w działalność każdego z 14 ekosystemów, zapewniając kompetentne kadry do każdego z nich: 1. Lotnictwo i obrona, 2. Przemysł rolno-spożywczy, 3. Budownictwo, 4. Przemysł kulturalny i kreatywny, 5. Cyfrowy, 6. Elektronika, 7. Przemysł energochłonny, 8. Odnawialne źródła energii, 9. Zdrowie, 10. Mobilność - Transport i motoryzacja, 11. Bliskość, ekonomia społeczna i bezpieczeństwo cywilne, 12. Handel detaliczny, 13. Tekstylia, 14. Turystyka.